Jak se mohu chránit?

Obecně:

  • Vždy používat kondom, pokud si nejste zcela jisti, že váš partner netrpí sexuálně přenosným onemocněním. Kondom je jediným prostředkem, který dokáže minimalizovat riziko přenosu sexuální přenosné nemoci .
  • Omezit počet sexuálních partnerů, nepřistupovat za žádných okolností na rizikový sexuální styk, nezatajovat rizikový styk v minulosti.
  • Při jakýchkoliv obtížích či pohybnostech bez meškání vyhledat lékaře (praktický, urolog, gynekolog, dermatovenerolog).
  • Při potvrzení sexuálně přenosné nemoci je důležité, aby byl přeléčen i Váš sexuální partner/partneři (prevence proti dalšímu přenosu).

Měla jsem rizikový pohlavní styk, co teď?

V případě, že si nejste jistá po rizikovém sexu bez kondomu, po protržení kondomu (nebo prostě chcete vědět, jak na tom jste Vy i váš partner).

ŽENY by měly zamířit za venerologem, gynekologem nebo za kožním lékařem, případně se mohou zastavit v Poradenských centrech R-R. Na základní vyšetření a poradenství také můžete využít svého praktického lékaře.

MUŽI by měli navštívit venerologa, urologa a kožního lékaře. Na základní vyšetření a poradenství také můžete využít svého praktického lékaře.

…nechte se otestovat na pohlavně přenosné choroby.

Ideální samozřejmě je, pokud na testy chodíte pravidelně. Pamatujte však, že doba, za kterou je možné infekce detekovat je různá. Např. u HIV je nutné dodržet odstup minimálně 2 až 3 měsíce od posledního rizikového styku – testy vypovídají o stavu před dvěma až třemi měsíci, nikoli o tom současném. Negativní výsledek je nutné s časovým odstupem přetestovat!

…pamatujte, že než budete mít stoprocentní jistotu, že jste zdravá, jste potenciální přenašečka infekce.

Chraňte se tedy v práci i v soukromí!

…máte-li příznaky onemocnění nebo jste měla pohlavní styk s osobou, o které víte s jistotou, že je nemocná, bez meškání navštivte venerologickou ambulanci v nejbližší nemocnici na kožním oddělení: – v takovém případě hradí vyšetření zdravotní pojišťovna (jakkoli to může být nepříjemné, popište svou situaci).

V případě, že se chováte rizikově, nikdy nehledejte odpověď na případnou obavu z infekce HIV na transfúzním oddělení. Testy na HIV se provádějí u všech krevních dárců ze vzorku krve spolu s dalšími testy ověřujícími, zda je dárce zdravý a bez jakéhokoliv rizika.

  • Při jakýchkoliv obtížích či pohybnostech bez meškání vyhledat lékaře (praktický, urolog, gynekolog, dermatovenerolog).
  • Při potvrzení sexuálně přenosné nemoci je důležité, aby byl přeléčen i Váš sexuální partner/partneři (prevence proti dalšímu přenosu).

Bezpečnější sex je takový sex, při kterém jsou snižována rizika infekce (HIV a dalších sexuálně přenosných infekcí).

Prevence onemocnění = prevence výměny tělesných tekutin.

Tzn. vyhnutí se každému kontaktu s krví, vaginální tekutinou a semenem partnera.

Prostředky prevence

Plní stejnou funkci jako pánský kondom, chrání před pohlavně přenosnými infekcemi a před nechtěným otěhotněním. Lze ho zavést několik hodin před stykem, po 8 hodinách by měl být vyměněn. Je určen pouze na jedno použití! Zavedený kondom nemusí být vidět, pro jeho funkci není mužská erekce důležitá. Lze ho používat s lubrikačními gely. Na obou koncích má prstenec – vnitřní se zavádí do pochvy a vnější prstenec kryje vchod do vaginy a stydké pysky. Kondom těsně přiléhá ke stěně vaginy a vnější kroužek jej fixuje na rodidlech, nemůže tedy při styku putovat. Pořídíte ho v sexshopech nebo na internetu – ukázat Vám ho mohou též pracovnice poradenských center R-R.
Je vhodné je použít zejména při praktice zvané fisting, tj. zasunutí celé ruky do pochvy nebo análního otvoru. Pro snadnější manipulaci lze na rukavice nanést lubrikační gel.
Používá se pro hygienický pohlavní styk v době menstruace, pokud není možné v těchto dnech styk vynechat. Je určena pro jedno použití, může být zavedena až na osm hodin. Před zaváděním je potřeba si umýt ruce. V podřepu si ji zavedete hluboko do pochvy. Jde to lépe, pokud houbičku lehce namočíte nebo potřete lubrikačním gelem. Po pohlavním styku je nutné ji hned vyjmout.

Lubrikační gel (lubrikant), je materiál vytvářející tenký film, který pomáhá snižovat tření povrchu (pokožky či sliznice). Nahrazuje či doplňuje přirozené zvlhčení sliznice, a to jak při vaginálním, tak při análním sexu. Využíván je i při řadě sexuálních praktik, např. při fistingu, a při používání erotických pomůcek jako je vibrátor atp. Jednotlivé lubrikační gely se liší podle toho, na jaké bázi jsou vyrobeny (vodní, silikonové).

Někdy se do lubrikantu přidávají další látky, které zlepšují vlastnosti kondomu. Např.:

  • Spermicidní obsahují látku, po které hynou spermie (například nonoxynol-9). Zvyšuje se tak antikoncepční účinek.
  • Znecitlivující obsahují látku, která sníží citlivost a umožní tak prodloužení styku.
  • Dráždivé jsou opakem znecitlivujících. Mají za úkol zvýšit citlivost nervových zakončení, čímž se zintenzivní pocity při styku.
  • Desinfekční obsahují přídavek tea-tree, což je přírodní antibakteriální látka. Doporučují se například při častých zánětech.
  • Aromatizované nebo ochucené mají příjemnější chuť a vůni.

Pánský kondom představuje účinnou ochranu proti přenosu pohlavně přenosných infekcí a nechtěnému otěhotnění. Používá se při vaginálním, análním i orálním styku.  Dnes jsou k dostání i kondomy extra malé, tedy o dvě velikosti menší než je standard, a také extra velké – o tři velikosti větší než kondomy XL (vyrábí např. značka My Size). Pro anální sex je vhodné použít extra zesílené kondomy (vyrábí např. značka Primeros).  Pro ty, kterým při sexu klasický kondom nevyhovuje, existuje extra tenký kondom (např. od značky Durex).

Nedoporučuje se použití dvou kondomů na sebe. Tyto gumy se o sebe třou, tím může minimálně jedna sklouznout, ale hlavně se zvyšuje riziko protržení. Stačí jeden dobře padnoucí kondom.

Jakou mají kondomy velikost?

Standardní kondom je klasický, válcový tvar, u kterého se velikost udává jako jeho šířka. Tuto šířku naměříte tak, že položíte rozbalený kondom na stůl a změříte jej napříč na nejužším místě.
Anatomický kondom má šířku udávanou za stejných předpokladů, ale na nejširším místě, tedy u kořene. Tyto kondomy poskytují víc místa pro žalud a jsou pohodlnější. Délka ochrany bývá podle normy minimálně 17cm, obvykle je do 21cm. Využije se jen délka, odpovídající délce penisu, zbytek zůstane srolován.

Jak se liší jednotlivé typy kondomů?

  • Standardní kondomy jsou hladké, lubrikované silikonovým olejem.
  • Tenké jsou ze slabší vrstvy latexu, jsou tedy náchylnější k poškození/prasktnutí.
  • Zesílené jsou bezpečnější a odolnější díky silnější vrstvě latexu. Doporučují se pro anální styk.
  • Vroubkované mají na sobě silnější pruhy pro zvýšení dráždění.
  • Existuje i kondom s větším rezervoárem pro muže s větší ejakulací.
  • Barevné – barva nemá na funkci vliv (stejně jako vůně).

Kondomy se lubrikují trochou jemného silikonového oleje. Množství lubrikantu se může u různých druhů lišit:

  • Suché kondomy nemají lubrikant, jsou určené pro použití s lubrikantem dle výběru spotřebitele, nebo pro orální sex.
  • Kondomy se zvýšenou lubrikací, které mají více lubrikantu, než má výrobce u standardního typu.

DŮLEŽITÉ:

Pro dodatečnou lubrikaci se u latexového kondomu smí používat pouze silikonové lubrikanty nebo gely na vodní bázi s glycerinem, které se složením snaží napodobit poševní sekret. Cokoliv jiného jej může naleptat a snížit tak jeho spolehlivost – absolutně nevhodné jsou masážní, rostlinné, dětské, opalovací a jedlé oleje, lékařská vazelína, kosmetické přípravky nebo gely na léčení vaginálních infekcí atp.! Mastné tekutiny narušují povrch kondom.

Je vhodná pro bezpečnější orální sex na ženě, ale také při rimmingu (lízání konečníku). Zabrání přenosu sexuálně přenosných infekcí a patogenních střevních mikroorganismů. Rouška se přiloží na zevní pohlavní orgány ženy, pro lepší přilnavost je vhodné na vnitřní stranu použít trochu lubrikačního gelu. Není vhodné roušku roztahovat a rozhodně neslouží jako antikoncepční prostředek. Je určena pouze pro jedno použití.
Jako náhradu této orální roušky lze použít rozstřižený kondom. Je možné ji koupit  v sexshopech nebo na internetu – ukázat Vám ji mohou též pracovnice R-R.

Erotickou sexuální pomůckou se označují takové předměty, které jsou použity obvykle k dosažení sexuálního uspokojení v případě autoerotiky, jako doplněk při milostné předehře nebo jako součást sexu. Uvádíme ty nejběžnější, na trhu naleznete spoustu kreativních novinek.

Anální kolík – je pomůcka určená na dráždění konečníku. Kolík se podobá umělému penisu, je však tvarován tak, aby se dal lépe zasunout do konečníku – typická je rozšířená základna bránící tomu, aby kolík zajel příliš hluboko. Nutností je použití kvalitního lubrikačního gelu!

Vakuová pumpa – jedná se o sací pumpu s ručním ovládáním podtlaku. Existují ve variantě pro muže (kdy se válec nasazuje na penis za použití kvalitního lubrikantu) a je možné doplnit její účinky erekčním kroužkem,  i pro ženy (namísto válce je zde nádobka ve tvaru misky, která se přikládá na stydké pysky). V žádném případě nelze překračovat povolené hranice podtlaku – může dojít k nenávratnému poškození pohlavního orgánu.

Venušiny kuličky – jsou nejčastěji  dvě kuličky s dutinami, ve kterých jsou vloženy menší kuličky z těžšího materiálu (vibrační nebo nevibrační). Při pohybu se malá kulička uvnitř rozhoupe, svou energii tím předává zpět vnějšímu obalu a tak kuličky vytváří samovolnou stimulaci uvnitř vagíny.   Zavádějí se do vagíny a lze je používat během celého dne. Posilují svaly pánevního dna.

Vibrační vajíčka – jsou určena k dráždění intimních partií a erotogenních zón. Mohou být vkládány do vagíny či análního otvoru, umělých vagín nebo vakuových pump a jsou určeny jak pro ženy tak i muže. Nejmodernější typy  mají dosah dálkového ovládání až do vzdálenosti 10 metrů. Vibrační vajíčka se dají také využít při masáži těla.

Vibrátor – svým tvarem většinou napodobuje tvar penisu, a jak už název napovídá, vibruje.  Pokud pomůcka vypadá stejně, ale nevibruje, jedná se o dildo. Vibrátorů existuje mnoho druhů, včetně těch speciálně určených pro lesbický sex nebo duálních pro současnou vaginální a anální stimulaci.

Péče o sexuální pomůcky

Vždy platí, že erotické pomůcky jsou předměty, které používáme doslova na vlastní kůži a je extrémně důležité dodržovat zásady hygieny – pomůcky by se měly mýt co nejdříve po použití, ideálně ještě předtím, než různé tělesné i netělesné tekutiny zaschnou. A také proto, že se dotýkají vašich sliznic, se zde mohou rozmnožit nebezpečné bakterie, které by Vás příště mohly nakazit. A rozhodně nezapomeňte, že pokud používáte některou pomůcku pro anální stimulaci je nutné ji před použitím v jiných místech velmi pečlivě omýt, nebo raději použít na tato místa pomůcku zcela jinou!

Asi nejhůř se čistí pomůcky z gumy, ze které se dnes už kromě součástek vakuových pump vyrábí jen máloco – je to velmi porézní materiál, takže hrozí, že se v jejích pórech může „zadrhnout“ mnoho nečistot. Gumové pomůcky tedy čistěte co nejdříve, použijte jemný kartáček, vlažnou vodu a mýdlo. Gumovou pomůcku také můžete „promastit“ nějakým přípravkem na bázi glycerinu.

U výrobků z latexu je třeba dávat pozor na použití vhodného lubrikantu. Stejně jako u latexového kondomu, je možné pomůcky z tohoto materiálu kombinovat pouze s lubrikantem na bázi silikonu či glycerinu. Jinak stačí latex omývat horkou vodou a mýdlem.

Silikonové pomůcky se mimořádně dobře udržují – opět postačí mýdlo s horkou vodou. Pozor si ale dávejte na správné skladování těchto pomůcek. Vzhledem k tomu, že tento materiál dokáže měnit tvar, je třeba je uchovávat v původním obalu.

Podobné silikonu jsou pomůcky vyrobené z materiálu připomínajícího umělou kůži. I tyto výrobky lze omývat mýdlem a horkou vodou, případně je zasypat dětským pudrem.

Některé situace, které mohou nastat:

Když se kondom protrhl nebo sklouznul a muž neejakuloval (tzv. se neudělal) zřejmě si nemusíte dělat starosti, je nízká pravděpodobnost nakažení či otěhotnění. Není však úplně nulová, jelikož v preejakulační tekutině tzv. „kapce touhy“, která se vylučuje z penisu, mohou být přítomny spermie a bakterie či viry.

Pokud se rozhodnete pokračovat v souloži, je nutné použít nový kondom.

Jestliže se kondom protrhl po ejakulaci – vyvrcholení muže, je dobré:

  • se jít vymočit a snažit se nechat sperma volně vytéct,
  • potřít se či aplikovat do pochvy lubrikační gel, který je antibakteriální a spermicidní (např. s Tea tree olejem, případně spermicidní pěnu, která zabíjí spermie
  • lze zakoupit v lékárnách nebo v sexshopech).
  • nepokračovat v souloži a nechat látku působit alespoň 1h.

Co se naopak nedoporučuje:

  • nedělejte si výplachy pochvy a to ani sprchou. Sperma se pak dostává hlouběji a jste tak více ohrožená nákazou nebo otěhotněním.

Pokud neužíváte pravidelně antikoncepci, či nemáte zavedeno tělísko, můžete otěhotnět.

Těhotenství můžete zabránit, jestliže užijete včas pilulku proti otěhotnění, kterou lze zakoupit bez předpisu, ale na Váš občanský průkaz v lékárně (např. Postinor).

Tuto nouzovou antikoncepci je třeba použít do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku anebo po selhání obvyklé metody antikoncepce. Čím dříve ji užijete, tím je pravděpodobnost otěhotnění nižší.

Po rizikovém sexuálním chování doporučujeme se nechat otestovat na pohlavně přenosné infekce a dodržovat mezitím, než budete znát výsledky, zásady bezpečnějšího sexu (chránit se).

Zvažte, zda chcete poskytovat sexuální služby během menstruace. Sex během menstruace s sebou nese několik rizik:

  • v této době jste náchylnější k nákaze různými infekcemi, protože běžně kyselé poševní prostředí je více zásadité (zvyšuje se pH), což umožňuje přežívat bakteriím a hrozí vyšší riziko přenosu infekcí, včetně HIV.
  • je proto nutné během menstruace dodržovat zásady hygieny obou partnerů (umýt se intimním mýdlem, osprchovat se…), doporučujeme pro snížení rizika použít menstruační houbičku a vždy kondom.

Menstruace není antikoncepce! Sperma může přežívat tři dny (podle některých zdrojů i týden) uvnitř ženy, takže otěhotnět můžete i ve dnech následujících po intimním styku. Pokud nechcete otěhotnět, používejte vždy antikoncepci, ať již jakoukoliv formu.