Jak se mohu chránit?
Obecně:
- Vždy používat kondom, pokud si nejste zcela jisti, že váš partner netrpí sexuálně přenosným onemocněním. Kondom je jediným prostředkem, který dokáže minimalizovat riziko přenosu sexuální přenosné nemoci .
- Omezit počet sexuálních partnerů, nepřistupovat za žádných okolností na rizikový sexuální styk, nezatajovat rizikový styk v minulosti.
- Při jakýchkoliv obtížích či pohybnostech bez meškání vyhledat lékaře (praktický, urolog, gynekolog, dermatovenerolog).
- Při potvrzení sexuálně přenosné nemoci je důležité, aby byl přeléčen i Váš sexuální partner/partneři (prevence proti dalšímu přenosu).
Měla jsem rizikový pohlavní styk, co teď?
V případě, že si nejste jistá po rizikovém sexu bez kondomu, po protržení kondomu (nebo prostě chcete vědět, jak na tom jste Vy i váš partner).
ŽENY by měly zamířit za venerologem, gynekologem nebo za kožním lékařem, případně se mohou zastavit v Poradenských centrech R-R. Na základní vyšetření a poradenství také můžete využít svého praktického lékaře.
MUŽI by měli navštívit venerologa, urologa a kožního lékaře. Na základní vyšetření a poradenství také můžete využít svého praktického lékaře.
…nechte se otestovat na pohlavně přenosné choroby.
Ideální samozřejmě je, pokud na testy chodíte pravidelně. Pamatujte však, že doba, za kterou je možné infekce detekovat je různá. Např. u HIV je nutné dodržet odstup minimálně 2 až 3 měsíce od posledního rizikového styku – testy vypovídají o stavu před dvěma až třemi měsíci, nikoli o tom současném. Negativní výsledek je nutné s časovým odstupem přetestovat!
…pamatujte, že než budete mít stoprocentní jistotu, že jste zdravá, jste potenciální přenašečka infekce.
Chraňte se tedy v práci i v soukromí!
…máte-li příznaky onemocnění nebo jste měla pohlavní styk s osobou, o které víte s jistotou, že je nemocná, bez meškání navštivte venerologickou ambulanci v nejbližší nemocnici na kožním oddělení: – v takovém případě hradí vyšetření zdravotní pojišťovna (jakkoli to může být nepříjemné, popište svou situaci).
V případě, že se chováte rizikově, nikdy nehledejte odpověď na případnou obavu z infekce HIV na transfúzním oddělení. Testy na HIV se provádějí u všech krevních dárců ze vzorku krve spolu s dalšími testy ověřujícími, zda je dárce zdravý a bez jakéhokoliv rizika.
- Při jakýchkoliv obtížích či pohybnostech bez meškání vyhledat lékaře (praktický, urolog, gynekolog, dermatovenerolog).
- Při potvrzení sexuálně přenosné nemoci je důležité, aby byl přeléčen i Váš sexuální partner/partneři (prevence proti dalšímu přenosu).
Bezpečnější sex je takový sex, při kterém jsou snižována rizika infekce (HIV a dalších sexuálně přenosných infekcí).
Prevence onemocnění = prevence výměny tělesných tekutin.
Tzn. vyhnutí se každému kontaktu s krví, vaginální tekutinou a semenem partnera.