Práce v sexbyznysu neznamená násilí či jeho toleranci – nikdo nemá právo Vás nutit do ničeho, co nechcete nebo si to jakoukoli formou vynucovat! Vy sami si volíte, za jakých podmínek službu poskytnete či nikoli! Jedním z mýtů spojených se sexbyznysem je, že násilí k sexbyznysu automaticky patří. Není to pravda! Je ale dobré vědět, že se s násilím můžete setkat, a měli byste mu umět aktivně čelit.
Nastavte si hranice své práce – dopředu si se zákazníkem dojednejte službu i cenu. Má-li zájem o služby, které neposkytujete, nebojte se ho odmítnout. Nikdy neprodáváte sebe, ale službu. Zákazník si smí dovolit jen to, co si předem spolu domluvíte, a musí respektovat nastavené hranice. Dobře si zvolte podnik či prostředí, kde chcete pracovat a mějte o něm předem zjištěné informace, opatrně na online prostor, který může skýtat značně neviditelná nebezpečí, které dopředu nedohlédnete. Nebudou-li vám pracovní podmínky vyhovovat nebo se cítíte nejistí, nebojte se udělat změnu.
S násilím v sexbyznysu se můžete setkat ze strany zákazníků, personálu erotických podniků, ze strany konkurence i svých kolegyň, ale i institucí (např. policie, lékaři, úřady, i jiné organizace). Násilí můžete zažívat i v osobních vztazích (přítel, manžel, rodina, kamarádi, blízké osoby).
Násilí může mít mnoho podob: od fyzických útoků, sexuálních forem přes vydírání, nadávky, nevhodného chování ze strany kolegyň po ekonomické násilí (např. okradení, nevyplacení dohodnuté odměny apod.) či násilí ze strany institucí (např. nevhodný přístup policie, která zpochybňuje vaše oznámení apod.).
„Když jsem nastoupila do podniku, nechala jsem se nafotit pro inzerci. Byla jsem důvěřivá a provoznímu privátu se svěřila, že moji rodiče nevědí, co dělám a že mám velké dluhy. Když jsem chtěla odejít, majitel na mě udeřil s tím, že mu musím platit ušlý zisk, než si za mě najde náhradu, jinak pošle mé rodině fotky – začal mě vydírat.“ Zkušenost klientky R-R
POZOR! Projevy násilí můžete zažívat i v kyberprostoru (na internetu). Dejte si pozor na to, jaké údaje o sobě zveřejňujete – osobní údaje, erotické fotografie s vaší identitou – rozpoznávací znaky, např. tetování aj. specifika, videa – místo natáčení – pozadí. Mohou být zneužity a použity proti vám. Zveřejněné fotografie s vaší identitou na internetu pořád zůstávají, některé podniky je dále používají, i když u nich již nepracujete.
Ať už jste zažila/zažíváte jakoukoliv formu násilí či naopak vás zajímá, jak násilí předcházet, obraťte se na služby R-R. Pokud násilí nějakou dobu trvá (a v okolí není nikdo, komu byste se s tím odvážila svěřit nebo kdo by vám nabídl pomoc), hrozí, že jej časem přijmete jako svou životní realitu.
Násilí však NENÍ normální a nic neomlouvá násilí na ženách nebo mužích v sexbyznysu, ale i v soukromém životě.
Informace, kam se obrátit o pomoc, naleznete ZDE (odkaz na poradny pro oběti násilí).
Když pracujete v sexbyznysu…
Máte právo odmítnout rizikové praktiky, praktiky, které jsou vám nepříjemné nebo nabízené drogy či alkohol. Nikdy neprodáváte sebe, ale pouze službu. Jste to vy, kdo stanovuje hranice, jaké služby chcete poskytovat
Máte právo si vybrat pracovní prostředí a podmínky, které vám budou vyhovovat – Pokud vám nevyhovují pracovní podmínky, můžete odejít z podniku. Nikdo vás nemůže držet v podniku proti vaší vůli a nutit vás k pohlavnímu styku v rámci například „vstupního rituálu“, aby si „ověřil vaše schopnosti“.
Máte právo na odměnu za poskytnutí služeb dle dohody – v ČR však není poskytování placených sexuálních služeb oficiálně uznáno za práci (nemůže být zaměstnáním, ani podnikáním), tudíž se nemůže bránit soudně při nevyplacení odměny za sexuální službu.
Máte možnost si o své situaci s někým promluvit a žádat o pomoc či radu (Poradenské centra R-R,možnost sezení s terapeutkou v centrech R-R v Brně a v Praze, další pomáhající organizace, nonstop telefonní linky.)
Máte možnost ze sexbyznysu odejít a začít pracovat jinak. Pokud si nevíte rady, obraťte se na naše centra R-R.
Nikdo nemá právo Vám jakkoli krátit výdělek nebo si z něj brát podíl, se kterým nesouhlasíte (obvyklé je dostávat alespoň 50% z ceny poskytnuté služby).
Ani partner Vás nemůže žádným způsobem omezovat nebo Vás obírat o výdělek ani jeho část.
Nikdo nemá právo být k Vám hrubý, jakýmkoli způsobem Vám ubližovat nebo Vás ponižovat.
Nejste automaticky špatný rodič, pokud jste se rozhodla zajistit výživu svých dětí prací v sexbyznysu.
Nikdo nemá právo jednat s vámi jako s druhořadou bytostí nebo Vás jakkoli diskriminovat (např. v případě nevhodného chování policie si můžete stěžovat na toto jednání).
Nikdo nemůže porušovat Vaše lidská práva, prodávat Vás, sjednávat jakékoli závazky bez Vašeho vědomí či nutit vás podepisovat smlouvy, které nechcete. Nikdo Vám nemůže brát Vaše doklady a Vy je nikdy nikomu nedávejte!
Ať už pracujete v klubu, v bytě, na ulici, nebo jezdíte na eskort, hodí se vědět, na co je dobré si dát pozor. Možná i vy máte nějaké osvědčené tipy, jak se chránit, nebojte se o ně podělit s kolegyněmi. Mějte na paměti, že je výhodné udržovat v práci dobré vztahy, pokud to alespoň trochu jde (vzájemně se informovat s kolegyněmi o nebezpečných či problematických zákaznících a věcech, které přispívají k vaší ochraně).
Níže najdete obecné rady, jak se násilí bránit, a jak mu předcházet. Konkrétnější tipy a rady pro vaši bezpečnost rozpracovené podle způsobu práce (na ulici, v klubu, na privátu…) naleznete zde nebo v naší publikaci S tebou ne! Průvodce bezpečnější prací v sexbyznysu.
Nastavte si hranice, buďte obezřetní
Viz. Nastavení hranic – vložit odkaz
Nebojte se vyhledat pomoc. Můžete se obrátit na nás a mluvit o tom, co jste zažila. Uleví se vám.
Týká se násilí i vás? Ženy, které vyhledaly pomoc organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, měly osobní zkušenost s nejrůznějšími typy násilí. Následující typologie vás nemá vystrašit, ale ukázat, že násilí má více podob a možná se týká i vás. Nikdy ale nezapomeňte, že existuje řada možností jak násilí předcházet a případně se účinně bránit.
Typologie násilí z pohledu pachatele násilí
Typologie dle podstaty násilného činu
Sedm vzkazů policie a strážníků sexuálním pracovníkům
Možné jednotlivé situace jak se bránit
Důležité!!!
- Musíte se rozhodnout, jakkoli je to těžké – možná bude nutné se podvolit (muži bývají fyzicky silnější než ženy), abyste si zachránila holý život.
- Nebojujte s útočníkem, pokud si nejste jistá, že jej přemůžete nebo že vám jde opravdu o život.
- Jestliže se rozhodnete podvolit, soustřeďte se na to, že jakmile napadení skončí, ihned vyhledáte pomoc.
- Pokud dojde k napadení nebo znásilnění, prosím, nikdy nevyhrožujte větami typu „znám tě“ nebo „vždycky tě poznám“ případně „postarám se, abys za tohle zaplatil“ – mohlo by ho to vyprovokovat ještě k většímu útoku.
- Pokud se rozhodnete vzdorovat, abyste utekla, musíte si být jistá, že útočníka dokážete skutečně paralyzovat – do případného útoku musíte jít vší silou a způsobit mu velkou bolest (ohledy stranou!) např. pomocí nějakého předmětu-zbraně (kámen, svazek klíčů) – útočte na nosní přepážku, oči, krk, hrudník a rozkrok.
POKUD VÁS ÚTOČNÍK CHYTNE ZA KRK, NESNAŽTE SE MU SUNDAT RUCE, ALE SILNĚ MU SEVŘETE ROZKROK, BOUCHNĚTE HO DO OHRYZKU, ZESPODU DO BRADY NEBO OBĚMA RUKAMA DO UŠÍ.
Trestní řízení – základní informace
Trestný čin je protiprávní chování uvedené v trestním zákoníku. Trestní zákoník stanoví, co je trestným činem a stanoví za něj trest.
Trestní řízení
Trestný čin se projednává v trestním řízení. Trestní řízení je postup, během kterého se zjišťuje, zda byl spáchán trestní čin a kdo jej spáchal. V trestním řízení se dále ukládá za trestný čin trest a dohlíží se na jeho výkon.
Osoby zúčastněné na trestním řízení
Poškozený – osoba, které byla trestným činem způsobena majetková škoda (ukradení věci, zničený majetek,…), nemajetková újma (újma na cti, duševní útrapy) nebo újma na zdraví.
Pachatel – osoba, proti které se vede trestní řízení. Pachatel se v každé části trestního řízení nazývá jinak. Před sdělením obvinění je nazýván podezřelým, po zahájení trestního stíhání se nazývá obviněný, pokud státní zástupce podá obžalobu a soud nařídí jednání, jde již o obžalovaného. V případě, že je pachatel shledán vinným, stává se odsouzeným.
Obhájce – zatupuje pachatele a snaží se využít všech legálních prostředků ve prospěch obviněného. Obhájcem může být pouze advokát.
Zmocněnec – zastupuje poškozeného. Je oprávněn dělat za něj veškeré úkony kromě svědectví, které musí poškozený podat sám. Zmocněncem může být kdokoliv, nejen právník.
Svědek – osoba, která obvykle trestný čin viděla nebo slyšela. Pomáhá trestný čin objasnit nebo o něm něco podstatného sdělit. Svědkem může být kdokoliv bez omezení věku nebo duševního stavu. Každý má povinnost se na písemné nebo telefonické předvolání dostavit a podat svědectví o tom, co je mu známo o trestném činu, o pachateli či o okolnostech důležitých pro trestní řízení. Odmítnout svědčit je možné jen z důvodu příbuzenského vztahu s obviněným nebo z důvodu, že by člověk vystavil sebe nebo osobu blízkou nebezpečí trestního stíhání.
Další osoby mohou být:
Důvěrník – poskytuje psychickou oporu oběti, doprovází ji během celého procesu, nemůže ale do jeho průběhu zasahovat. Důvěrníkem může být kdokoliv starší 18 let. Důvěrníkem nemůže být osoba, která má v trestním řízení postavení obviněného, obhájce, svědka, znalce nebo tlumočníka.
Soudní znalec – posuzuje odborné otázky (např. rozsah zranění), sepisuje znalecký posudek a v trestním řízení je zpravidla k obsahu posudku vyslechnut.
Tlumočník – je přítomen, je-li třeba přetlumočit obsah písemností či se dorozumět s osobou, s níž se nelze dorozumět běžným způsobem (cizinci, hluchoněmí….).
Orgány činné v trestním řízení
Policie – objasňuje trestné činy, vyslýchá podezřelé a svědky, zajišťuje důkazy a pomáhá poškozenému.
Státní zástupce – po ukončení vyšetřování podává obžalobu k soudu a zastupuje stát před soudem. Částečně také dohlíží na práci policie.
Soud – vede hlavní líčení. Rozhoduje o vině, trestu a náhradě škody.
Průběh trestního řízení
Fáze trestního řízení, po podání trestního oznámení, jsou následující:
Práva poškozených v průběhu trestního řízení
Okopírování může být zpoplatněno. Nahlížení do spisu je třeba předem domluvit.
- Právo na informace o průběhu řízení – poškozený se může kdykoliv informovat o průběhu trestního řízení. O důležitých krocích (např. zahájení trestního stíhání, podání obžaloby apod.).
- Navrhovat důkazy – poškozený má v průběhu celého řízení právo navrhovat důkazy a možné svědky.
- Účastnit se hlavního líčení – poškozený musí být vyrozuměn, kdy a kde se bude konat hlavní líčení. Poškozený se může účastnit hlavního líčení. Zpravidla bývá také na hlavním líčení vyslechnut.
- Pronést prohlášení o dopadu – Kdykoliv v průběhu trestního řízení může poškozený prohlásit, jaký dopad trestný čin měl na jeho život. Písemně nebo ústně.
- Nechat se doprovodit důvěrníkem
- Žádat přiznání náhrady způsobené škody
- V případě hrozícího nebezpečí, zajištění ochrany od policie – rozhoduje policie na základě žádosti. Může jít o fyzickou ochranu, dočasnou změnu pobytu, použití zabezpečovací techniky nebo po
- Právo na tlumočníka
- Výběr pohlaví vyslýchajícího – poškozený, který je zvlášť zranitelnou obětí, si může vybrat, zda ho má vyslýchat muž nebo žena.
- Právo nesetkat se s pachatelem – poškozený může požádat, aby mohl u soudu vypovídat odděleně a nesetkal se s pachatelem.
- Žádat informace o propuštění pachatele na svobodu
- Žádat o peněžní pomoc státu – jestliže pachatel neuhradil způsobenou škodu nebo újmu, je v některých případech možné požádat Ministerstvo spravedlnosti o peněžitou pomoc pro oběti trestných činů. Peněžitá pomoc je určena lidem, kterým bylo trestným činem ublíženo na zdraví nebo způsobena vážná újma na zdraví, pozůstalým po obětech trestných činů, dětem, které se staly obětí týrání a obětem trestného činu v sexuální oblasti či proti lidské důstojnosti. Peněžitá pomoc může být od 10 000 až do 200 000Kč, dle druhu trestného činu a rozsahu újmy.
- Žádat o odbornou pomoc (sociální, psychologickou či právní).
Zdroj: poradna In Iustittia, Brno